Znaczenie opon i układu napędowego w motocyklu

Motocykle sprawdzają się znakomicie nie tylko wówczas, gdy chcemy jeździć nimi po mieście, ale również wówczas, gdy przymierzamy się do pokonywania dłuższych tras. Jeśli jednak taka podróż ma być bezpieczna, musimy zastanowić się nad zagadnieniami, którym na co dzień nie poświęcamy zbyt wiele uwagi.

Po pierwsze – opony

Odwiedzając skup uszkodzonych motocykli w Katowicach łatwo można zauważyć, że opony wielu z nich wyglądają katastrofalnie. Niestety, kierowcy motocykli często zapominają, jak ważna jest nie tylko troska o nie, ale, przede wszystkim, regularna wymiana. Jeśli planujemy jeździć jedynie po asfalcie, wystarczy, że skontrolujemy stan bieżnika i już będziemy wiedzieć, czy możemy wyruszyć w trasę bez konieczności ich wymiany. Jeśli jednak planujemy pokonywanie trudniejszego terenu, dobrze jest skonsultować stan opon ze specjalistą.

Po drugie – układ napędowy

Ocena stanu układu napędowego jest uzależniona od tego, czy mamy do czynienia z przeniesieniem napędu realizowanym wałkiem, czy też z napędem łańcuchowym. W pierwszym przypadku wystarczy, że sprawdzimy olej, w drugim jednak konieczna jest staranna kontrola stanu technicznego łańcucha. W obu przypadkach ogromne znaczenie ma także należyta konserwacja układu.