Ocena opon w motocyklu

Podczas jazdy motocyklem opony są jedynym elementem, który wchodzi w kontakt z drogą. Troska o ich odpowiedni stan jest więc kluczowa zarówno dla komfortu jazdy, jak i ich bezpieczeństwa. Jak więc dbać o opony i po czym poznać, że nadszedł już czas na ich wymianę?

Jak ocenić stan opony?

Osoby prowadzące skup motocykli we Wrocławiu zwracają uwagę na to, jak wiele uszkodzonych modeli trafia do nich właśnie dlatego, że ich właściciele nie zorientowali się w porę, że konieczna jest wymiana opon. Jeśli więc nie chcemy stracić motocykla o dużej wartości, kontrolujmy stan opon nie tylko po zakończeniu sezonu, ale również w jego trakcie.

Pierwszym krokiem powinno być upewnienie się, że w oponach nie znajdują się wbite w nie gwoździe lub pręty. Nie można ignorować jednak również wybrzuszeń, które w pewnym momencie pojawiają się na powierzchni gumy. Nawet ich brak nie oznacza jednak, że opona gwarantuje nam bezpieczną jazdę. W danych serwisowych możemy zapoznać się z informacją na temat minimalnej głębokości bieżnika zalecanej przez producenta. Jeśli w naszych oponach wartość ta jest niższa, nie zaleca się zwlekania z wymianą.